Wydarzenia 2010

 
30 grudnia nasz chórek dziecięcy uczestniczył w koncercie "Dzieci śpiewają kolędy", który odbył się w teatrze w Cieszynie.
W koncercie zorganizowanym przez Towarzystwo Ewangelickie w Cieszynie wystąpiły zespoły młodzieżowe i dziecięce z Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej.
Na zakończenie koncertu wszystkie zespoły wraz z publicznością zaśpiewały wspólnie kolędę "Bóg się rodzi".
Fotografie
 
W popołudnie ostatniej niedzieli Adwentu, o godzinie 15:00 odbyła się w kościele gwiazdka dla dzieci. Podczas spotkania dzieci ze szkółki niedzielnej oraz dzieci z chórku mogły zaprezentować przygotowany przez siebie program. Mogliśmy wysłuchać pięknie wykonanych kolęd, oraz zobaczyć przedstawienie, mówiące nam o sensie Świąt Bożego Narodzenia, oraz wielkiej symboliki, która się z nimi wiąże. Po przestawieniu dzieci mogły usłyszeć krótkie kazanie wygłoszone przez ks. Piotra Szarka. Po czym przyszedł czas na rozdawanie prezentów. Każde dziecko dostało prezent dopasowany zgodnie z wiekiem, do którego byłą dołączone bransoletka z skróconym hasłem nowego roku kościelnego „Zło dobrem zwyciężaj – STB 2011”
 
W sobotnie południe 18 grudnia seniorzy naszej parafii (czyli osoby powyżej 70 roku życia), spotkali się na nabożeństwie, aby wspólnie przeżywać społeczność Wieczerzy Pańskiej.
Bezpośrednio po nabożeństwie, udaliśmy się do dużej sali, gdzie już czekał na nas obiad. Po obiedzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy, oraz mieliśmy czas na rozmowy. A na koniec przyszedł czas na prezenty. W tym roku nasi seniorzy otrzymali: poduszki, kalendarze, książkę oraz coś słodkiego. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten czas razem.
 
Kilka godzin po gwiazdce seniorów w parafii odbyła się gwiazdka chóru parafialnego. Spotkanie rozpoczęliśmy czytaniem fragmentu z Ewangelii Łukasza, mówiącego o narodzeniu Jezusa oraz modlitwą. Był to wspaniały czas, który poświęciliśmy na rozmowy oraz kolędowanie. W trakcie spotkania mogliśmy również obdarować się przygotowanymi wcześniej prezentami (każdy chórzysta losował wcześniej nazwisko osoby, której przygotuje prezent). Następnie każdy prezentował swój prezent całej naszej grupie. Niektóre prezenty, ale częściej sposób w jaki zostały zaprezentowane (często bardzo zabawny), powodowały wiele śmiechu.
 
W tym roku rodziny i dzieci mogły spotykać się w adwentowe soboty na swoich warsztatach w dużej sali a raczej w dużej kuchni, gdzie największą atrakcją dla najmłodszych było pieczenie ciasteczek. Kiedy po zajęciach lekcji religii starsze dzieci zajrzały do kuchni z ciasteczkami... wszystkie były już zjedzone. Pozostały tylko dowody foto...
Fotografie
 
W dniach 3-5 grudnia młodzież przed-konfirmacyjna parafii Stare Bielsko i Kraków, wyjechała na wspólne Rekolekcje Adwentowe do Nowego Sącza.
Po zbiórce na Dworcu PKS, o godzinie 11:20 wyruszyliśmy w drogę, która ze względu na niesprzyjającą aurę, trwała znacznie dłużej niż planowo. Jednak nie zniechęciło to nas. Dotarliśmy do parafii w Nowym Sączu, gdzie proboszcz ks. Dariusz Chwastek przywitał nas ciepłą herbatą. Nasz program rozpoczęliśmy wieczorem integracyjnym, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać. Kolejny dzień rozpoczęliśmy długim porannym spacerem ze schroniska, w którym nocowaliśmy do budynku parafii. Tam mogliśmy wspólnie śpiewać i porozmawiać o tym jak rozumiemy Adwent, oraz jakie znaczenie mają dla nas, ludzi XXI wieku Święta Bożego Narodzenia. Popołudniu mieliśmy czas wolny, więc każdy na własną rękę mógł poznać miasto, lub spędzić czas z innymi na wspólnych grach. Wieczorem rozpaliliśmy ognisko, przy którym mogliśmy piec kiełbaski. Po ognisku mieliśmy spotkanie z archeologiem prowadzącym badania na terenie parafii. W niedzielę rano wzięliśmy udział w nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosił wikariusz krakowskiej parafii ks. Karol Niedoba. Niestety zaraz po nabożeństwie musieliśmy opuścić Nowy Sącz, ponieważ w samo południe wsiadaliśmy do powrotnego autobusu.
Fotografie
 
W 1 niedzielę Adwentu w naszym kościele odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 25-lecia ordynacji trzech księży związanych z naszą parafią.
Jubilaci: ks. Paweł Badura, ks. Jerzy Below i ks. dr Marian Niemiec dziękowali za Boże błogosławieństwo przez dotychczasowe lata służby i prosili Pana o dalsze prowadzenie.
Kazanie na podstawie tekstu z Księgi Jeremiasza wygłosił Biskup Kościoła - ks. Jerzy Samiec.
Podczas uroczystości uczestniczący w nabożeństwie biskupi (ks. bp Jerzy Samiec, ks. bp Jan Szarek, ks. bp Paweł Anweiler i ks. bp Rudolf Pastucha) udzielili jubilatom błogosławieństwa na dalszą służbę.
Fotografie
 
20 listopada w ramach spotkania młodzieżowego, mogliśmy uczestniczyć w Wieczorze Chwały. Jest to comiesięczne spotkanie organizowane przez parafię w Dzięgielowie. W listopadzie ks. Marek Londzin zaprosił praktykanta naszej parafii Łukasza Stachelka do wygłoszenia rozważania. Wspólnie z młodzieżą wielu parafii Diecezji Cieszyńskiej, mogliśmy oddawać Bogu chwałę poprzez śpiew oraz czytanie Bożego Słowa. W śpiewie prowadził nas zespół Ustrońskiej parafii SDG (skrót od Soli Deo Gloria).
Fotografie
 
Na początku była Ziemia, następnie powstał węgiel, a kiedy urodził się Guido v. Donnersmarck powstało Zabrze.
6 listopada odbyła się kolejna zorganizowana przez ks. Piotra Szarka trasa serii "Konfirmanci Starego Bielska poznają najbliższe ewangelickie otoczenie". (Poprzednia to Zakamen Trzanowskiego i żwirowisko w CR). Tym razem 32 osoby poznały najgłębszy w Europie poziom turystyczny kopalni Guido w Zabrzu. Właściciel kopalni ewangelik Guido v Donnersmarck jednocześnie właściciel drugiej fortuny Prus miał się czym pochwalić przed Fryderykiem Wilhelmem III i królową Luizą, kiedy zwiedzali Tarnowskie Góry. (Was Kunst und Fleiss In Zabrze gewamm).
Bardzo mocne wrażenie robi pozostawione w kopalni czynne wyposażenie techniczne np. kombajn chodnikowy Alpina (widoczny na zdjęciu) lub potężny KWB.
Głodni jak górnicy błogosławiliśmy ks Dariusza Dawida, który ugościł nas w domu parafialnym i odnowionym kościele Pokoju w Zabrzu. Jedną z ciekawostek renowacji kościoła są właśnie odsłaniane niemieckie biblijne napisy na pięknych witrażach. Dziękujemy i po górniczemu wołamy "Szczęść Boże".
Fotografie
 
W dniu 9.10.2010 odbyła się wycieczka starobielskich konfirmantów i innych klas gimnazjalnych wraz z rodzinami do dwóch miejsc w Republice Czeskiej, związanych z historią naszego kraju i Kościoła. W wycieczce tej wzięło udział 41 uczestników.
Początkowo pomimo zapowiadanej słonecznej pogody utrzymywała się gęsta mgła, więc pierwszy cel naszej podróży - Żwirkowisko - zwiedzaliśmy we mgle. Żwirkowisko jest miejscem upamiętniającym katastrofę lotniczą z dnia 11.09.1932 roku. Zginęli wtedy dwaj słynni polscy piloci Żwirko i Wigura.
Następnie przejechaliśmy autokarem do miejscowości Nýdek, skąd wyruszyliśmy pieszo do leśnego kościoła Zakamen, znajdującego się na zboczu Czantorii. W tym czasie przez mgłę zaczęło się przebijać słońce, więc wspinaczka stała się znacznie przyjemniejsza. Gdy dotarliśmy do kamienia (wysokie urwisko skalne) odśpiewaliśmy hymn naszego Kościoła "Warownym grodem", po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Ostatnim punktem naszego programu było ognisko w parafii w Dzięgielowie, gdzie przywitał nas proboszcz Marek Londzin. Podczas rozmów dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki, wspólnie piekliśmy kiełbaski na ognisku i mieliśmy okazję poznać krótko historię parafii w Dzięgielowie. (Łukasz Stachelek)
Fotografie
 
W 3 Niedzielę po Trójcy Świętej, 20 czerwca obchodziliśmy Pamiątkę Założenia i Poświęcenia naszego kościoła w Starym Bielsku.
Podczas nabożeństwa odbyło się również pożegnanie mgr teol. Bożeny Zamarskiej, która przez wiele lat ofiarnie pracowała na rzecz starobielskiej parafii.
Jubileuszowe kazanie wygłosił ks. Piotr Mendroch - niegdyś wikariusz w naszej parafii.
Po nabożeństwie, choć pogoda niestety nie dopisała, przy grochówce i kołaczach mogliśmy spotkać się w ogrodzie.
Fotografie
 
Dwa tygodnie później, 5-6 czerwca w uroczystościach diamentowej konfirmacji wzięły udział osoby konfirmowane w roku 1955 i wcześniej. Uroczystości rozpoczęły się w sobotnie popołudnie spotkaniem w ogrodzie obok kościoła. W niedzielę jubilaci wzięli udział w rocznicowym nabożeństwie.
Fotografie
 
W dniach 22-23 maja ochodziliśmy uroczystość złotej konfirmacji. Gościliśmy jubilatów konfirmowanych w naszym kościele w latach 1956-1960. Kazanie podczas niedzielnego nabożeństwa wygłosił ks. dr Henryk Czembor - mąż jednej ze złotych konfirmantek.
Kilka dni później (26 maja) Marcin Tyrna złożył w imieniu wszystkich jubilatów wieniec kwiatów na grobie ks. dra Tadeusza Wojaka - duszpasterza, który ich do konfirmacji przygotował, a następnie przyjął konfirmacyjne ślubowanie.
Fotografie
 
W niedzielę Jubilate, 25 kwietnia (w tydzień po egzaminie) swoje ślubowanie konfirmacyjne złożyło ośmioro młodych parafian.
Fotografie
Strona była odwiedzana 59992 razy. Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011.
© 2004 - 2019 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku.
Prosimy bez naszej wiedzy i zgody nie publikować ani w żaden inny sposób nie wykorzystywać materiałów zawartych w całym tym serwisie.
Uwagi na temat serwisu prosimy kierować do administratora.