Wydarzenia 2012

 
W niedzielne popołudnie 16 grudnia, razem z dziećmi naszej parafii spotkaliśmy się na gwiazdce. W tym roku dzieci nie przygotowywały przedstawienia, ponieważ to nauczający szkółki niedzielne postanowili zaprezentować dzieciom historię narodzenia Pańskiego. Mogliśmy poznać betlejemskiego pasterza, który pomimo wcześniejszych wątpliwości oddał chwałę Jezusowi – nowonarodzonemu Królowi, najpiękniej jak potrafił. Po przedstawieniu dzieci mogły odebrać upominki.
Fotografie
 
I w tym roku mogliśmy spędzić miłe sobotnie popołudnie w gronie Seniorów naszej parafii. Spotkanie rozpoczęliśmy nabożeństwem ze Spowiedzią i Wieczerzą Pańską. Następnie zjedliśmy wspólny obiad i śpiewaliśmy adwentowe pieśni. Życzenia złożył kurator parafii pan Krzysztof Tyrna. Mogliśmy spędzić bardzo miło czas na rozmowach i wspomnieniach. Tradycyjnie przywitaliśmy wśród nas nowych seniorów i prosiliśmy o przekazanie życzeń tym, którzy nie mogli tego czasu spędzić z nami.
Fotografie
 
W sobotę 15 grudnia chórzyści naszej parafii spotkali się na dorocznym spotkaniu. Mogliśmy wspólnie śpiewać, wsłuchać się w Ewangelię narodzin Jezusa, pomodlić się. W miłej atmosferze prowadząc ciekawe rozmowy mogliśmy spędzić sobotni wieczór obdarowując siebie wzajemnie swoim towarzystwem i małymi podarkami.
Fotografie
 
W tym roku młodzież w pierwszą niedzielę Adwentu mogła wziąć udział w nabożeństwie w Wiśle Czarne. Wzięliśmy udział w dwóch nabożeństwach, jednym w kaplicy parafialnej, i drugim w kościele przy Zamku Prezydenta. Ale to był ostatni dzień naszego wyjazdu. Do Wisły przyjechaliśmy w piątek wieczorem. Przywitała nas młodzież parafii i mogliśmy wziąć udział w prowadzonym przez nich spotkaniu. Spędziliśmy wspólnie miły wieczór. W sobotę mogliśmy dużo rozmawiać i myśleć nad tematem rozpoczynającego się Adwentu oraz myśląc o poprzednim dniu Andrzejek rozmawialiśmy o przesądach i Bożym spojrzeniu na nie. Zrobiliśmy sobie spacer na Cieńków oraz kulig wzdłuż Wisły.
Fotografie
 
Noc gier odbyła się 2-3 listopada. Spotkaliśmy się w Sali parafialnej, gdzie mogliśmy rozpocząć śpiewem i tematem biblijnym prowadzonym przez ks. Łukasza Stachelka. Jak zwykle mogliśmy spędzić czas w gronie starobielskiej młodzieży, oraz osób z sąsiednich parafii, spędzając czas na grach integracyjnych, planszowych i karcianych.
Fotografie
 
20.10.2012 Grupa młodzieży i dorosłych ze Starego Bielska przy pięknej pogodzie przeszła oprowadzona przez ks. Piotra Szarka przez Cieszyn i Czeski Cieszyn "śladami nieobecnych".
Miejscami po dawnych domach modlitwy i po szkołach żydowskich są dziś boiska, myjnia samochodowe i przerwy w zabudowie. Holokaust zlikwidował nawet ślady po cieszyńskich żydach. Wyjątkiem są cmentarze i kamienice prywatne.
W Czeskim Cieszynie żydowski dom przedpogrzebowy przy cmentarzu komunalnym szczęśliwie stał się ostatnio domem modlitwy polskich luteran.
Po drodze zajrzeliśmy do wielu atrakcyjnych miejsc odpoczynkowych.
ks. Piotr Szarek
Fotografie
 
W niedzielę 30 września w naszym kościele odbyła się niecodzienne wydarzenie. Mieliśmy przyjemość uczestniczyć w uroczystości 50-lecia ordynacji ks. prof. Manfreda Uglorza. Jubilat został ordynowany 30 września 1962r przez bpa Andrzeja Wantułę w Mikołowie.
Po ordynacji został skierowany jako wikariusz do parafii w Jaworzu. Następnie, w latach 1968-1992 służył jako proboszcz w naszej parafii. W latach 1979-2012 pracownik naukowo-dydaktyczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Pracował również m.in. na Uniwersytecie Śląskim, w ośrodku Wydawniczym "Augustana", był członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Podczas nabożeństwa jubilat sam wygłosił przemówienie, otrzymał również wiele serdecznych życzeń od kolegów, środowiska akademickiego, współpracowników oraz parafian. Obecni na nabożeństwie biskupi udzielili mu błogosławieństwa.
Więcej szczegółów w galerii fotografii.
O uroczystości można również przeczytać na blogu księdza Jana Grossa i na stronie Zwiastuna Ewangelickiego.
Fotografie
 
W drugiej połowie sierpnia kilkunastoosobowa grupa młodzieży wraz z ks. Łukaszem Stachelkiem wyjechała na 8-dniowy obóz na Mazurach. Rozpoczęliśmy 3-dniowym spływem kajakowym rzeką Krutyń. Ta bez wątpienie wymagająca od nas wiele wysiłku wyprawa została zakończona pobytem na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Mrągowie. Dzięki tej wycieczce mogliśmy poznać piękno Mazur, poznać Mrągowo i okolicę, poznać nowych ciekawych ludzi, oraz przede wszystkim spędzić czas z Bogiem i sobą nawzajem.
Fotografie
 
Półkolonie dla dzieci odbyły się 16-20 lipca. Zainspirowani Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, jako temat przewodni spotkań z dziećmi wybraliśmy właśnie Igrzyska Olimpijskie. Dzieci codziennie poznawały historie zawodników „Bożej drużyny”. Spotkania były także urozmaicone licznymi zabawami, pracami plastycznymi, rywalizacją sportową, a nawet zabawami w figloparku. Półkolonie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci niezależnie od wieku.
Fotografie
 
Noc gier odbyła się 25-26 maja. To spotkanie miało na celu połączenie ciekawego tematu „Jak chrześcijanin powinien szukać miłości” prowadzonego przez Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży ks. Marka Michalika z parafii w Wiśle Czarne, wraz z całonocnym udziałem różnorodnych grach. Rozpoczynaliśmy od gier integracyjnych, po czym naszą uwagę przenieśliśmy na gry planszowe i karciane. Noc cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży z pobliskich parafii. Dało to nam możliwość pogłębiania dotychczasowych i zawierania nowych znajomości.
Fotografie
 
W Święto Wniebowstąpienia, 17 maja obchodziliśmy 25 rocznicę ordynacji naszego proboszcza. Ks. Piotr Szarek był ordynowany 17 maja 1987r. Po nabożeństwie wszyscy parafianie zostali zaproszeni na spotkanie w ogrodzie parafialnym.
 
W Wielką Sobotę konfirmanci z księżmi modlili się i śpiewali w leśnym kościele na górze Wysokie w Jaworzu. Konfirmanci czytali teksty biblijne i śpiewali pieśni na pamiątkę zstąpienia Chrystusa do Krainy Umarłych, po czym przy pomocy krzesiwa rozpalili ognisko wielkanocne.
Przy pięknej pogodzie zdobyliśmy ponadto szczyty Borowiny i Palenicy, ten ostatni znany jest z prehistorycznego grodziska. Przy okazji odkryliśmy tajemniczy "Szlak Witolda".

ks. Piotr Szarek
Fotografie
 
Młodzież naszej parafii w dniach 30.03-1.04 odwiedziła Wrocław.
Mieszkając w pokojach gościnnych Parafii Ewangelickiej mogliśmy poznać Wrocław zwiedzając najważniejsze zabytki miasta z szczególnym uwzględnieniem historii Reformacji. Wzięliśmy także udział w grze miejskiej, która wywołała wiele pozytywnych emocji i pomogła jeszcze lepiej poznać miasto. Szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytanie: Co oznacza dla mnie bycie chrześcijaninem?
Spędzając z sobą dużo czasu mogliśmy się coraz lepiej poznawać i integrować. Wspólnie z parafianami mogliśmy wziąć udział w niedzielnym nabożeństwie, po którym zostaliśmy zaproszeni na ciasto do sali parafialnej.

Młodzież
Fotografie
 
Noc z 24 na 25 lutego była dla młodzieży naszej parafii nocą wielkich wyzwań. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie, integrując młodzież ze Starego Bielska i okolic a także zaprosiliśmy do siebie młodych parafian z Zamarsk wraz z Ks. Grzegorzem Brudnym.
Spotkaliśmy się w piątkowy wieczór, aby się poznać, wspólnie śpiewem uwielbiać Pana, a także usłyszeć Słowo Boże, które przygotował dla nas wikariusz naszej parafii Ks. Łukasz Stachelek. Później już do samego rana graliśmy w gry planszowe i karciane, wygrywaliśmy, przegrywaliśmy, a śmiechu i dobrej zabawy nie było końca. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym śniadaniem, podczas którego rodziły się już pomysły na kolejne spotkania.

Młodzież.
Fotografie
 
8 stycznia 2012 byliśmy pełnym autobusem w największej parafii ewangelickiej w Trzyńcu w Czechach. Uświadomiliśmy sobie w ten sposób dawną jedność kulturową i religijną Śląska Cieszyńskiego. Ale dla przypomnienia: Stare Bielsko w czasach austriackich należało do "niemieckiej wyspy językowej" a strój starobielskiej panny młodej wyglądał tak jak na zdjęciu: elegancko czarny i inny niż cieszyński!

Obecne pomieszczenia centrum parafialnego w Trzyńcu mieszczą się w dawnym kinie Hutnik zbudowanym przez władze miasta na terenie kościelnym w czasie komunistycznej Czechosłowacji. Dziś pięknie odnowione są godne pozazdroszczenia i we władaniu miejscowych ewangelików.

ks. Piotr Szarek
Fotografie
Strona była odwiedzana 59978 razy. Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013.
© 2004 - 2019 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku.
Prosimy bez naszej wiedzy i zgody nie publikować ani w żaden inny sposób nie wykorzystywać materiałów zawartych w całym tym serwisie.
Uwagi na temat serwisu prosimy kierować do administratora.