Wydarzenia 2019

 
W Dziękczynne Święto Żniw, 6 października, dzieci ze szkółki niedzielnej przygotowały koszyki z darami, które zostały później przekazane do Domu Opieki Soar.
W czasie nabożeństwa starsza grupa na szkółce zastanawiała się za co i za kogo powinniśmy dziękować.
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie o Finlandii, na którym uczestnicy wrześniowego wyjazdu do Lahti opowiedzieli o parafii Joutjarven. Przygotowany był też specjalny poczęstunek - oprócz ciast można było spróbować pierogów karelskich (karjalanpiirakat) oraz napić się fińskiej kawy i herbaty.
Fotografie
 
W dniach 28-29 września 2019 r. grupa z naszej parafii uczestniczyła w wycieczce do Nowego Sącza. Poza Nowym Sączem zwiedzaliśmy również Zamek w Niedzicy, zaporę w Czorsztynie oraz winnicę w Iwkowej. W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie w kościele E-A w Nowym Sączu, a następnie mieliśmy okazję porozmawiać przy kawie i słodkościach z miejscowymi parafianami.
Fotografie
 
Na początku września 10 osób ze Starego Bielska, razem z ks. Piotrem Szarkiem, pojechało odwiedzić naszą partnerską parafię w Lahti w Finlandii - Joutjärven seurakunta.
Chcieliśmy lepiej się poznać oraz zobaczyć jak wygląda praca parafialna w kraju, gdzie ponad 70% społeczeństwa jest luteranami.
Głównym organizatorem ze strony gospodarzy był ks. Erkki Suhonen, który przygotował bogaty program. Grupa uczestniczyła w różnego rodzaju spotkaniach parafialnych m.in. dla dzieci, młodzieży, spotkaniach biblijnych oraz odwiedziła kilka kościołów luterańskich. Mieliśmy także okazję porozmawiać z pracownikami parafii o ich działaniach, problemach oraz różnicach w porównaniu z pracą w polskich parafiach.
Fotografie
 
W niedzielę 28 lipca podczas nabożeńswo odbyło się podsumowanie piątego już obozu z językiem angielskim dla dzieci i młodzieży Day Camp 2019. Zajęcia były prowadzone przez czworo amerykanów z Saint Louis (Dawn, Grant, Kennedy i Rachel) wraz z polskimi wolontariuszami. Relacje i zdjęcia z obozu znajdują się na stronie facebook.com/DayCampStareBielsko. Filmowa relacja dostępna jest również w serwisie youtube.com.
 
W niedzielę 23 czerwca 2019 roku w Starym Bielsku obchodziliśmy 202. pamiątkę poświęcenia placu pod budowę kościoła Jana Chrzciciela. Uroczystość zgromadziła wielu zborowników oraz gości z innych parafii. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za kolejny rok łaski i błogosławieństwa, jakimi obdarzał nasz zbór. Zaproszenie do podzielenia się Słowem Bożym przyjął ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelickiej ze Szczecina, który przyjechał do Starego Bielska wraz z żoną diakon Izabelą Sikorą oraz dziećmi: Hanią i Mateuszem. Na podstawie Jezusowych słów o największym przykazaniu kaznodzieja zachęcał zebranych do podjęcia refleksji nad istotą tolerancji rozumianej nie jako obojętność czy niechętne znoszenie siebie nawzajem, ale jako autentyczną otwartość na drugiego człowieka, gotowość do wysłuchania i wsparcia w potrzebie. O uwalniającej Bożej miłości śpiewał też zespół Cantate w pieśni „Jego miłość zakrywa grzech, ona nie pamięta złego”. Wystąpił również starobielski chór, wyśpiewując życzenia dla parafian: „Krocz, z wiarą wciąż krocz!”

Wychodząc z kościoła można było obejrzeć wyjątkową wystawę „TOleRAnCJA”, którą ks. Sławomir Sikora przywiózł ze Szczecina. Bohaterami projektu zainspirowanego myślą ks. Dietricha Bonhoeffera są szczecińscy parafianie, którzy opisują swoje codzienna doświadczenia w relacjach z osobami, które nie zawsze podzielają ich poglądy czy postawy.

Drugą część święta parafialnego stanowił poczęstunek w parku. Rada parafialna przygotowała stoły i krzesła piknikowe oraz zadbała o zadaszenie na wypadek deszczu. Dzięki temu można było skorzystać z wyjątkowej możliwości wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zjedzenia niedzielnego obiadu w postaci smacznego bigosu serwowanego przez parafian. Nie zabrakło również ciasta i kawy sprzedawanych przez niezawodną młodzież.
Fotografie
 
„Bóg trzyma małe dziecko, mamę i tatę w ręku swym” – tą radością dzieliły się dzieci ze szkółki niedzielnej w Starym Bielsku podczas nabożeństwa w niedzielę 26 maja.
Tego dnia odbywał się w parafii Dzień Mamy, Taty i Dziecka. Najpierw uczestnicy szkółek przekazali swoje życzenia grając, śpiewając i deklamując wiersze, a po nabożeństwie zaprosili swoich rodziców na piknik i wręczyli im własnoręcznie przygotowane prezenty: piękne ozdoby i samodzielnie posadzone kwiaty w kolorowych doniczkach. Nie zabrakło też oczywiście upominków dla dzieci. Mimo spodziewanych deszczy pogoda dopisała, dlatego w gronie kilkunastu rodzin mogliśmy spędzić miłe południe w ogrodzie parafialnym, zajadając się smacznymi domowymi wypiekami (dziękujemy!) i grając w rozmaite gry.
Fotografie
 
W niedzielę 24 marca w naszym kościele odbyło się spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Słowo Boże w trakcie nabożeństwa rozważała Małgorzata Platajs, dyrektor Towarzystwa Biblijnego. Prezentację dotyczącą działalności towarzystwa, historii tłumaczeń Biblii oraz nowego przekładu, czyli Biblii ekumenicznej przedstawiła Iga Zalisz. Po spotkaniu parafianie mogli nabyć to tłumaczenie w promocyjnych cenach.
Fotografie
 
  W sobotę 2 marca w Starym Bielsku odbyło się międzyparafialne spotkanie młodzieży BB United. Słowo wygłosił specjalny gość ze Skoczowa ks. Marcin Ratka-Matejko. Młodzież brała udział również w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez nieocenionego Gautama z Indii.
  Oprócz naszych parafian w spotkaniu uczestniczyli goście z Białej, Bielska, Międzyrzecza oraz Jaworza.
Kacper Połuszejko
Fotografie
 
  W sobotę 26 stycznia 2019 r. odbył się pierwszy parafialny bal karnawałowy dla dzieci i rodziców. Pomysł, który zrodził się w trakcie spotkania organizacyjnego prowadzących szkółki niedzielne, przerodził się w wydarzenie integrujące różne grupy wiekowe i parafialne, bo zaproszenie skierowane zostało nie tylko do uczestników szkółek niedzielnych, lecz również do uczniów uczęszczających na lekcje religii. Dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, w sobotnie popołudnie, w pięknie ustrojonej dużej sali parafialnej zebrało się ponad 40 osób – w tym tacy nietuzinkowi goście jak jednorożec, syrenka, kowboj, tygrysek, hrabina, zebra, kilka księżniczek, Czerwony Kapturek oraz śnieżynka. Tematem przewodnim balu była morska przygoda, nie zabrakło więc piratów i marynarzy.
  Spotkanie rozpoczął modlitwą ks. Artur Woltman, zachęcając do dziękowania Bogu za społeczność, w której można przeżywać także chwile radości i zabawy. Następnie dzieci zostały zaproszone na pokład statku, a pozostała część załogi zaokrętowała się w kawiarence, która obfitowała w smakołyki przyniesione przez rodziców. W muzyczny rejs po dalekich morzach zabrał uczestników balu kapitan Sebastian wraz z bosman Elą. W takt muzyki śmiałkowie musieli stawić czoła wysokim falom, przybijali do nieznanych wysp, zmagali się ze sztormem i rozgrywali bitwy morskie. Do dzieci stopniowo dołączali także rodzice, babcie, ciocie i wujkowie oraz prowadzący szkółkę niedzielną. Starsze dzieci udały się także na poszukiwania zaginionej skrzyni skarbów, którą na szczęście zdołali odnaleźć dzięki sprytowi i dobrej współpracy. Po niemal dwóch godzinach świetnej zabawy, z przerwą na małe co nieco, całej załodze udało się bezpiecznie zawinąć do portu.
  Jeszcze długo będziemy wspominać karnawałowe morskie przygody w tak miłym gronie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas i pozdrawiamy wszystkich tradycyjnym marynarskim okrzykiem: Ahoj!
Fotografie
 
  Okres świąteczno-noworoczny to – nie tylko w naszej starobielskiej parafii – okazja do częstszych spotkań i podsumowań mijających miesięcy. Oprócz „gwiazdek” różnych grup działających w parafii pielęgnujemy także zwyczaj spotkań w gronie osób szczególnie zaangażowanych w życie zboru: pracowników, radnych, chórzystów i wolontariuszy.
  W ramach podziękowania za współpracę w minionym roku nasi duszpasterze zorganizowali 13 stycznia 2019 roku wycieczkę do Gliwic. Wzięliśmy tam udział w niedzielnym nabożeństwie, na którym przywitał nas proboszcz ks. Andrzej Wójcik. Większość z nas odwiedziła gliwicką parafię po raz pierwszy i, jak wynikło z dalszych rozmów, wizyta okazała się bardzo inspirująca. Po nabożeństwie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie przy kawie i cieście, na którym mieliśmy także okazję porozmawiać z gliwickimi parafianami.
  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich mieszczącego się w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym. Świetnie przygotowana interaktywna wystawa prezentująca losy Żydów na tamtym terenie od średniowiecza do czasów współczesnych wywarła na nas ogromne wrażenie. Trudno nie zadumać się nad losami tak licznej społeczności o wspaniałych tradycjach, której przedstawicielami byli wynalazcy, przedsiębiorcy i działacze społeczni, a z której dziś została zaledwie garstka.
  Z muzeum udaliśmy się do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, która mieści się w parku im. Chopina, aby na kilka godzin przenieść się w klimat zgoła odmienny od panującej za oknami zimy i pooddychać świeżym powietrzem – z dala od wszechobecnego smogu. Ze względu na wymogi organizacyjne zwiedzaliśmy tę oazę zieleni w dwóch grupach. Przewodniczki testowały naszą wiedzę botaniczną, wprowadzając nas nierzadko w zakłopotanie – okazało się m.in., że bananowce nie są drzewami, tylko trawami! Okazało się też, że starobielska palma jest sporym okazem, ale trochę jej jeszcze brakuje do stuletnich gigantów. Oprócz egzotycznych roślin w palmiarni, w terrariach rezydowały rozmaite gady, a w wielkich akwariach pływały niespotykanych rozmiarów ryby słodkowodne, w tym kilka gatunków regularnie dokarmianych piranii. Przypomniało nam to o czekającym na nas obiedzie, który był ostatnim punktem wycieczki.
           Anna Fober-Cieślar
Fotografie
Strona była odwiedzana 59991 razy. Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019.
© 2004 - 2019 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku.
Prosimy bez naszej wiedzy i zgody nie publikować ani w żaden inny sposób nie wykorzystywać materiałów zawartych w całym tym serwisie.
Uwagi na temat serwisu prosimy kierować do administratora.