Wydarzenia 2013

 
15 grudnia w Kościele odbyła się gwiazdka dla dzieci połączona z podarunkami. Czas uświetnili najmłodsi przedstawiając scenę z Betlejemskiej Nocy. Występowali jako aniołowie, pasterze, mędrcy a także dzieciątko Jezus z rodzicami. Gratulujemy im aktorskiego kunsztu
Także z ważnym przesłaniem wystąpiły dwa klauny z Centrum Misji i Ewangelizacji. Popołudnie ubogacające, nie tylko prezentami naszych najmłodszych, ale przede wszystkim duchowo każdego przybyłego do naszego Kościoła.
ks. Rafał Dawid
 
7 grudnia 2013 r. parafia Stare Bielsko wraz z parafią w Drogomyślu zorganizowały wspólny wyjazd na jarmark świąteczny do Wiednia. Wizyty na kilku jarmarkach, gdzie królowały wszelakie ozdoby oraz przysmaki świąteczne wspaniale oddawały świąteczną atmosferę. W tej nieco już zimowej pogodzie można było rozgrzać się pijąc tamtejszy przysmak Glückwein. Oczywiście na posilaniu naszych ciał się nie skończyło. Dużą dawkę kultury stanowiło zwiedzanie Belwederu połączoną z wystawą sztuki, zwiedzanie placu Karola i wiele innych. Miło wspominając wspólnie spędzony czas czekamy na kolejny wyjazd za rok. Pozdrawiamy parafię w Drogomyślu.
ks. Rafał Dawid
Fotografie
 
W dniach 11-21.07.2013 młodzież oraz czworo parafian wraz z księdzem Łukaszem Stachelkiem brała udział w wyjeździe na Ukrainę. Naszą bazą była Petrodolina, miejscowość oddalona ok. 30 km od Odessy nad Morzem Czarnym.
Po długiej, trwającej ponad 28 godzin podróży, dotarliśmy na miejsce. Zostaliśmy zakwaterowani w parafii prowadzonej przez pastora, Aleksandra Grossa. W trakcie pobytu mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda działalność tej parafii, na czym polega ich praca diakonijna i w jaki sposób pomagają innym ludziom, w szczególności dzieciom.
Nasz program był bardzo atrakcyjny. Każdego ranka spotykaliśmy się na wspólnej modlitwie, mogliśmy zaśpiewać ulubione pieśni oraz uczestniczyliśmy w rozważaniu kolejnych fragmentów modlitwy „Ojcze Nasz”. W ciągu dnia było nam dane zobaczyć m. in. piękne centrum Odessy, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Odessie, twierdzę Akerman, delfinarium, winiarnię Shabo czy Odeskie Katakumby. Oczywiście nie zabrakło odpoczynku na plażach Morza Czarnego. Oprócz opalania i kąpieli, atrakcją była jazda na bananie i rowerkach wodnych. Wieczorami jedliśmy arbuzy i melony. Niestety w Polsce nie są one tak pyszne, jak tam, w Odessie. Dzień kończyliśmy wspólnym graniem i rozmowami. Śmiechom i żartom nie było końca.
To był wspaniały, błogosławiony przez Boga czas.

Patrycja Twardzik
Fotografie
 
Kolejna, już druga Noc Gier w tym roku odbyła się w ostatnim dniu maja. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem. Nasz gość, praktykant parafii w Żorach Karol Długosz, zaprezentował nam relację ze swojej wyprawy na Górę Athos (autonomiczne terytorium, w granicach Grecji). Po tej niezwykle ciekawej prezentacji rozpoczęliśmy, jak zwykle, kluczowy punkt programu czyli granie w gry planszowe. Spotkanie zakończyliśmy śniadaniem o godzinie 8 rano.

Ks. Łukasz Stachelek
Fotografie
 
30 maja 2013 o godz 7 wyruszyła grupa 6 rowerzystów na nabożeństwo przy Kamieniu na Równicy. Deszcz i przygody na trasie sprawiły ze do Ołtarza dotarliśmy dopiero na 11.20: Agata, Rafał, Przemek, Artur i Piotr. Nie spoźniliśmy się za to na ustrońskie kołacze na parkingu przy PTTK Równica i na rozmowy z księżmi tą górą 30 maja zarządzającymi: Piotrem i Dariuszem.

ks. Piotr Szarek
Fotografie
 
Kirchentag to impreza organizowana przez niemieckie Kościoły co dwa lata. Za każdym razem niemieccy ewangelicy, oraz goście z zagranicy, spotykają się w innym miejscu . W tym roku miastem-gospodarzem był Hamburg. Grupa 25 naszych parafian również wzięła udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Mogliśmy korzystać z wyjątkowo bogatego programu, poznawać miasto i nowych ludzi. Był to bardzo ciekawy i interesujący wyjazd, dający nam wiele nowych przemyśleń. Szczególnie, że tematem przewodnim było hasło „Soviel du brauchst” („Tyle ile potrzebujesz”) nawiązujące do zdania z 2 Księgi Mojżeszowej 16,18. Zachęcam do przeczytania szczegółowej relacji na stronie naszego Kościoła:
http://www.luteranie.pl/nowosci/kirchentag_w_hamburgu,920.html
http://www.luteranie.pl/nowosci/relacja_z_kirchentagu_2013,927.html

ks. Łukasz Stachelek
Fotografie
 
W Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) młodzież naszej Parafii zorganizowała po raz kolejny Noc Gier. W miedzyparafialnym towarzystwie spędziliśmy całą noc - na wspólnych rozmowach, zabawach integracyjnych oraz oczywiście przy grach planszowych. Był to dla nas wyjątkowy czas, który chętnie jeszcze powtórzymy.

Ks. Łukasz Stachelek
 
W Wielką Sobotę (30 marca), młodzież wzięła udział w wydarzeniu „Bezsenna Noc”, organizowanym przez Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Parafię Ewangelicką w Skoczowie. Spędziliśmy kilka godzin przeżywając wspólnie wydarzenia Wielkiego Tygodnia, a po północy doświadczając radości Wielkanocnego poranka.

Ks. Łukasz Stachelek
 
W połowie marca (11-13.03), grupa około 50 dzieci naszej parafii wzięła udział w rekolekcjach Pasyjnych. Jak co roku dzieci nie miały zajęć w szkole, więc mogliśmy wspólnie spędzić czas rozważając ważne dla chrześcijan tematy. Rozmawialiśmy o naszym zaangażowaniu lub bierności na podstawie podobieństwa o czworakiej roli, oraz strachu i odwadze na podstawie historii o Zacheuszu. Trzeciego dnia mieliśmy gościa. Pastor Peter Green z Wielkiej Brytanii, przybył do nas z programem „Alfred Radzi”. Pastor przy pomocy pacynki o imieniu Alfred opowiadał nam historię o miłosiernym Samarytaninie.

Ks. Łukasz Stachelek
 
W pierwszym tygodniu ferii zimowych (12-16 luty), odbyły się Półkolonie Zimowe dla dzieci. W tym roku tematem przewodnim była „Boża zbroja”, którą Apostoł Paweł opisuje w Liście do Efezjan 6. Przez kolejne dni poznawaliśmy kolejne elementy Bożej zbroi oraz sami wykonywaliśmy niektóre jej elementy.

Ks. Łukasz Stachelek
 
W kilku etapach (27-28 grudnia, 19 stycznia, 11 luty), osoby zaangażowane w prowadzenie szkółek niedzielnych, oraz te, które dopiero chcą prowadzić zajęcia dla dzieci, wzięły udział w Szkoleniu nauczycieli szkółek niedzielnych. Zajęcia były prowadzone w naszej parafii przez ks. Grzegorza Giemzę oraz Danutę Ostruszkę dla uczestników z parafii: Stare Bielsko i Jaworze. Na kolejnych spotkaniach uczestnicy poznawali niuanse pracy z dziećmi, oraz praktycznie podczas warsztatów przygotowywali się do prowadzenia zajęć.

Ks. Łukasz Stachelek
 
W niedziele 27 stycznia zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny dla członków Rady Parafialnej, pracowników Parafii oraz wolontariuszy. Celem naszej podróży była Pszczyna. W naszym programie były takie atrakcje jak zwiedzanie Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego (www.muzeumprasy.pl), Kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (www.pszczyna.luteranie.pl), oraz Wodną Wieżę.

Ks. Łukasz Stachelek
Fotografie
Strona była odwiedzana 59988 razy. Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013.
© 2004 - 2019 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Starym Bielsku.
Prosimy bez naszej wiedzy i zgody nie publikować ani w żaden inny sposób nie wykorzystywać materiałów zawartych w całym tym serwisie.
Uwagi na temat serwisu prosimy kierować do administratora.